Klimatyzer przenośny 6000

BC60
2 390,00 zł
(Cena brutto: 2 939,70 zł)
PARAMETRY BC60
Filtry chłodzące                   50 dm3
Przepływ powietrza          6.000 m3/h.
Maksymalna powierzchnia    150 m2
Zużycie energii                  280 W.
Prędkości wentylatora            3
Zużycie wody                    5-7 l/h.
Pojemność zbiornika             57 l.
Poziom hałasu                     62 dB(A)
Wymiary (dł/sz/wys)        540x750x1380 mm
Waga  (bez/z wodą)        35/92 kg

OCENA URZĄDZENIA

   Ten model klimatyzera wykorzystujemy do chłodzenia w naszym biurze. Trzeba się do niego przyzwyczaić bo gabarytem przypomina lodówkę. Obsługa jest dziecinnie prosta. Trzeba nalać wody do zbiornika przez klapkę z boku klimatyzera i włączyć chłodzenie. Można też na stale podłączyć wąż ogrodowy i uzupełniać wodę na bieżąco.
   Zasada działania polega na tym, że mała pompka tłoczy wodę do górnej części urządzenia, gdzie zrasza filtry celulozowe. Wentylator dużej mocy tłoczy powietrze z tyłu urządzenia. Przepływa ono przez mokre filtry i ulega ochłodzeniu w wyniku parowania wody. Z przodu wypływa już schłodzone. Co ciekawe klimatyzer chłodzi najbardziej skutecznie kiedy jest największy upał (powyżej 26 st.C) . Po prostu wydajność parowania jest wtedy największa. W trakcie pracy w biurze muszą być uchylone okna aby był stały dostęp świeżego powietrza.
   Maszyna jest umiarkowanie głośna, nie przeszkadza w pracy. Wystarczy ustawienie pierwszej prędkości z trzech. Bardzo przydatna jest funkcja SWING, po jej włączeniu pionowe lamelki kierujące przepływem powietrza poruszają sie prawo-lewo. Dodatkowe lamelki poziome kierują powietrze góra-dół, przy czym jest to tak podzielone, że 6 łopatek można skierować w dół, a 6 w górę.
   Wydajność jest taka, że wymienia u nas powietrze 35 razy w ciągu godziny, dodatkowym plusem jest jonizator powietrza. Do zbiornika można dodać olejki eteryczne. Wyświetlacz jest trójkolorowy (czerwony-timer, pomarańczowy - informacje o trybie pracy, niebieski - włączone funkcje).
   Pod koniec dnia pracy warto ustawić timer na 1 godzinę i wyłączyć tryb chłodzenia. W ten sposób szybko osuszą się filtry celulozowe.
   Przy dłuższej przerwie w pracy (urlop lub deszczowa pogoda, tak jak w na przełomie czerwca i lipca) spuszczamy wodę ze zbiornika lub można dodać trochę tlenu w proszku (chemia basenowa). Chodzi o to by filtry były wolne od bakterii (zapach).
   Jeśli zdarzy się, że zostawimy wodę w zbiorniku na dłuższy czas, łatwo można odkręcić zbiornik i go umyć.

Zalety:

- bardzo wysoka skuteczność chłodzenia (w ciągu 3 minut obniżyło temperaturę o 5 stopni C)
- cena
- bardzo niskie zużycie prądu (280 W)
- brak rury odprowadzającej gorące powietrze
- może pracować na wolnym powietrzu (ogródki kawiarniane, namioty sprzedażowe, a także warsztaty, kuźnie, huty, spawalnie, szklarnie, przechowalnie warzyw)
- kółka niebrudzące z hamulcem
- pilot zdalnego sterowania
- timer ustawiany od 1 do 12 godzin (włącza lub wyłącza urządzenie)
- usuwa nieprzyjemne zapachy, jonizuje powietrze

Wady:
- nie nadaje się do małego biura (gabaryty)
- przy dłuższej przerwie w pracy (urlop) spuszczamy wodę ze zbiornika (można zamiast tego dodać odrobinę chemii basenowej - tlen)
- dolewanie wody (rozwiązaliśmy to w ten sposób, że podłączyliśmy w łazience 8 m węża 1/2 cala)
- zalecenie osuszenia filtrów pod koniec pracy, trzeba o tym pamiętać (najlepiej ustawić H01 na timerze) przez godzinę filtry wyschną i klimatyzer się wyłączy.